LUGEMIST

RAAMATUD:

Sally Ward "Terane laps" 2015

Psühholoogid ja kõneterapeudid on teinud kindlaks, et lapse intelligentsuse arenemisel on määrava tähtsusega just keeleoskus. Selle raamatu autor on kindel, et õige varases eas lapse keelelisele arengule kaasa aidates teete talle suurima heateo, sest just see paneb aluse tema hilisemale suhtlusoskusele ja õpivõimele.

lk 33: ... Esimestel elunädalatel imik kisab ning tekitab ka teisi, oma keha talitlusega seotud helisid, näiteks luksub ja röhitseb. Kuigi neid helisid ei kasutata selles vanuses veel teadlikult kommunikatsiooni eesmärgil, reageerivad ümbritsevad täiskasvanud neile helidele ja imiku pilgule ning sillutavad sellega teed hilisemale tõelisele suhtlemisele; laps hakkab tänu täiskasvanu reageeringutele mõistma, et erinevad käitumisviisid viivad erinevate vastusteni.

lk 45: ... Ka kuulamise areng algab võimest struktureerida oma "audiotoorset välja": võimest keskenduda teatud esiplaanil olevale helile ning end tausthelidest "välja lülitada". 

lk 192: ... Kuldne reegel on esitada lapsele küsimusi vaid siis, kui sa vastust tõesti ise ei tea ja see sind tõepoolest huvitab. Sellele tingimusele ei vasta näiteks küsimused: "Mis see on?" või: "Mis häält lehm teeb?" Kui laps oskab neile küsimustele vastata, ei anna sinu küsimus talle midagi juurde, kui ta aga vastust ei tea, tekitab sinu küsimus temas vaid ebamugavust.


Martti Paloheimo "Lapsepõlve mõjud" 2015


Tuntud Soome psühhiaater käsitleb selles mõtlema ärgitavas raamatus niisuguseid keerulisi teemasid nagu positiivsete emotsioonide olulisus, viha talitsemine, andeksandmine, isata lapsed, tõrjutuse juured, füüsilise ja vaimse väärkohtlemise tagajärjed jpm. Need lood on rasked, aga ääretult vajalikud, sest meie seas on kahetsusväärselt palju neid, kellest oleks võinud saada tervemad ja õnnelikumad inimesed, kui oleksime sündinud terves ja õnnelikus perekonnas.

lk 43: ...Tuleb meeles pidada, et sellist kohtlemist võib ette tulla juba väga varakult, kõikides ühiskonnakihtides ja täiesti sõltumatult sellest, millise mulje kodu üldiselt jätab. Seega tuleb alati pöörata tähelepanu võimalikule lapsepõlve tragöödiale.

lk 53: ... Kodukahjustuse taustaks olevad psüühilised kahjustused saadakse varases lapseeas, eelkõige ajal, mil laps kasvab abitust imikust umbes kooliealiseks. Seejärel algab teine etapp - lapse tegelik kasvamine täiskasvanud kodanikuks.

lk 60: ... Lapse pea ümbermõõt kasvas miljoneid aastaid kestnud evolutsiooni käigus vähehaaval nii palju, et normaalne sünnitus ei olnud enam võimalik. Sünnitus lükkus üha varasemale ajale. Siiski areneb aju ema kõhus veedetud aja jooksul suhteliselt palju.

lk 81: ..."Ema meelest olime koos vennaga olnud veidi sõnakuulmatud. Ema haaras kõvasti ukselingist ja ütles rõhutatult: Ema läheb nüüd minema ja jätab teid siia, kuna te olete nii sõnakuulmatud!" Jutustaja võttis ema sõnu tõsiselt, jooksis meeleheitel emale järele ja kisendas: "Ema, ema ...Bruce H. Lipton "Uskumused ja bioloogia" 2005

 

Teadus sellest, kuidas mõtted juhivad elu. Selle raamatu lugemise järel mõtled sa oma mõtlemisest hoopis uuel moel. Uued rabavad teadusavastused aju funktsioneerimise biokeemiliste aluste kohta näitavad, et su mõtted mõjutavad kõiki su keharakke. Autor, kes on tunnustatud rakubioloog, kirjeldab põhjalikult molekulaarseid radasid, mis seda efekti vahendavad. Bruce Lipton demonstreerib lihtsas keeles, hulgaliselt illustratsioone, huumorit ja igapäevaelust võetud näiteid kasutades, kuidas uus teadus epigeneetika sunnib meid meele ja mateeria seoseid põhjalikult ümber hindama ning millist sügavat mõju see meie isiklikule elule ja kogu meie liigile avaldab.
 


lk 37: ... Üksikrakk on samuti võimeline nendest keskkonnakogemustest õppima ning tekitama rakulisi mälujälgi, mis antakse tulevastele põlvedele edasi. Näiteks, kui laps nakatub leetriviirusesse, siis kutsutakse mängu ebaküps immuunrakk, mis loob viiruse vastu kaitsva valgulise antikeha. Selle protsessi käigus peab rakk looma uue geeni, mida saaks kasutada matriitsina, et toota leetritevastaseid valgulisi antikehasid.....

lk 44: ... On saatuse iroonia, et viimastel aastakümnetel on meid õpetatud sõdima mikroorganismide vastu kõiksugu vahenditega, alates antibakteriaalsetest seepidest ja lõpetades antibiootikumidega...

lk 68: ... Kui tuum ja selles sidalduvad geenid ei ole raku aju, siis millist rolli DNA rakkude elus täpsemalt mängib? ...

lk 159 ... Igapäevased stressorid põhjustavad HPA telje pidevat aktivatsiooni, mis valmistab meid tegevuseks ette. Kroonilised hirmud ja mured tekitavad inimese kehas pinge ja stressi, kuid erinevalt võistlussportlastest see ei vallandu. Praktiliselt kõigil põhilistel haigustel on leitud seoseid kroonilise stressiga. ...


Caroline Myss, C.Norman Shealy "Tervise loomine"

Lisaks füüsilistele andmetele, mida annavad arstile patsiendi läbivaatus ja analüüsid, lisab intuitiivne vaatlus teavet patsiendi hirmudest, emotsionaalsest stressist, sügavale juurdunud ebakindlusest ja isiklikest traumadest, mida leidub iga inimese elus. Kui kõik need andmed on koos, tekib kõikehõlmav pilt patsiendi elust. Siis on võimalik mõista, kuidas inimene, olgu teadlikult või alateadlikult, haiguse tekkes osales.

lk 67 ... Tegelikkuses tuleb mõista, et inimese haigestumine pole kuritöö ja karistuse lugu, ükskõik kui väga meile ka ei meeldiks kannatusi ja surma sel moel seletada. Haigeestumise põhjused on palju keerukamad ning selgitamine ongi käesoleva raamatu peamiseks eesmärgiks. ...

lk 226 ... Ka huumorimeel tuleb tervisele kasuks. Inimestel, kes tihti naeravad, suureneb IGA-antikehade hulk, ning neil, kes kasutavad huumorit raskustest ülesaamiseks, on antikehade kontsentratsioon veres kõrgem....ARTIKLID:

Piinav seljavalu vaevab aina nooremaid

http://www.tarbija24.ee/?id=215047

 

Miks me vananeme?

http://www.postimees.ee/?id=221329

 

Kui lihased valutavad

http://www.terviseleht.ee/200211/11_lihased.php

 

Kui liigesed valutavad

http://www.terviseleht.ee/199941/41_liigesed.php

 

Ainult tuupimine ajab lapsed stressi

http://www.tarbija24.ee/?id=234891

 

Ülakaalulised lapsed - üha süvenev probleem

http://www.tarbija24.ee/?id=232948

 

Beebimassaaž aitab saja häda vastu

http://www.tarbija24.ee/?id=240871

 

Väike inimene on loodud väärikaks olendiks

http://www.postimees.ee/?id=244715

 

Alkohol on lootele ohtlik mürk

http://www.tarbija24.ee/?id=249592

 

Lapseootusest võib saada päästik maetud probleemidele

http://www.tarbija24.ee/?id=261563

Roostes liigesed
https://www.arst.ee/et/Uudised-ja-artiklid/Kuu-teemad/41359/roostes-liigesed


 

Eesti English Русский
Otsi
 

 

 

 
 

OÜ RAZOONE, Rõika 31A, Tallinn 10617, tel 53 40 33 31, e-mail razoone@ neti.ee

Koduleht Elitec'st